apparmor - en to sv translation catalogue (169 entries)

en: 
    Before you begin, you may wish to check if a
    profile already exists for the application you
    wish to confine. See the following wiki page for
    more information:
sv: 
    Innan du börjar kan du kontrollera om en
    profil finns redan för programmet du
    vill begränsa. Se följande wikisida för
    mer information:

en: 
    Deleted %s rules.
sv: 
    Raderade regler för %s.

en: 
    Please consider contributing your new profile!
    See the following wiki page for more information:
sv: 
    Överväga att bidra med din nya profil!
    Se följande wikisida för mer information:

en: %(pid)s %(program)s (%(commandline)s) confined by '%(attribute)s'
sv: %(pid)s %(program)s (%(commandline)s) begränsad av '%(attribute)s'

en: %(pid)s %(program)s (%(commandline)s) not confined
sv: %(pid)s %(program)s (%(commandline)s) inte begränsad

en: %(pid)s %(program)s%(pname)s confined by '%(attribute)s'
sv: %(pid)s %(program)s%(pname)s begränsad av '%(attribute)s'

en: %(pid)s %(program)s%(pname)s not confined
sv: %(pid)s %(program)s%(pname)s inte begränsad

en: %(profile)s profile in %(file)s contains syntax errors in line: %(line)s.
sv: %(profile)s profil i %(file)s innehåller syntaxfel i rad: %(line)s.

en: %s contains no profile
sv: %s innehåller ingen profil

en: %s does not exist, please double-check the path.
sv: %s finns inte, dubbelkolla sökvägen.

en: %s does not exists, please double-check the path.
sv: %s finns inte, dubbelkolla sökvägen.

en: %s has transition name but not transition mode
sv: %s har övergångsnamn men inte övergångsläge

en: %s is currently marked as a program that should not have its own
    profile.  Usually, programs are marked this way if creating a profile for 
    them is likely to break the rest of the system.  If you know what you're
    doing and are certain you want to create a profile for this program, edit
    the corresponding entry in the [qualifiers] section in /etc/apparmor/logprof.conf.
sv: %s är för närvarande markerad som ett program som inte ska ha sin egen
    profil.  Vanligtvis markeras program på detta sätt om du skapar en profil för 
    de kommer sannolikt att bryta resten av systemet.  Om du vet vad du är
    gör och är säker på att du vill skapa en profil för det här programmet, redigera
    motsvarande post i avsnittet [qualifiers] i /etc/apparmor/logprof.conf.

en: %s is not a directory.
sv: %s är inte en katalog.

en: (A)llow
sv: Ti(l)låt

en: (H)elp
sv: (H)jälp

en: (I)gnore Update
sv: (I)gnorera uppdatering

en: (M)ore
sv: (M)er

en: (N)ew
sv: (N)y

en: (N)o
sv: (N)ej

en: (P)rofile
sv: (P)rofil

en: (S)ave Changes
sv: (S)para ändringar

en: (U)pdate Profile
sv: (U)ppdatera profil

en: (V)iew
sv: (V)isa

en: (V)iew Changes
sv: (V)isa ändringar

en: (V)iew Profile
sv: (V)isa profil

en: (X) ix Off
sv: (X) ix Av

en: (X) ix On
sv: (X) ix På

en: (Y)es
sv: (J)a

en: (owner permissions off)
sv: (ägarbehörighet av)

en: A profile for %s does not exist.
    Do you want to create one?
sv: En profil för% s existerar inte.
    Vill du skapa en?

en: Abandoning all changes.
sv: Överge alla ändringar.

en: Adding %(path)s %(mod)s to profile
sv: Lägger till %(path)s %(mod)s till profilen

en: Adding %(path)s %(mode)s to profile
sv: Lägger till %(path)s %(mode)s till profilen

en: Adding %s to profile
sv: Lägger till %s till profilen

en: Adding %s to profile.
sv: Lägger till %s till profilen.

en: Adding %s to the file.
sv: Lägger till %s i filen.

en: Adding capability %s to profile.
sv: Lägger till förmåga %s till profilen.

en: Adding network access %(family)s %(type)s to profile.
sv: Lägger till nätverksåterkomst %(family)s %(type)s till profilen.

en: Are you specifying a transition to a local profile?
sv: Anger du en övergång till en lokal profil?

en: Are you sure you want to abandon this set of profile changes and exit?
sv: Är du säker på att du vill överge denna uppsättning profiländringar och avsluta?

en: Can't find %(profiling)s in the system path list. If the name of the application
    is correct, please run 'which %(profiling)s' as a user with correct PATH
    environment set up in order to find the fully-qualified path and
    use the full path as parameter.
sv: Det går inte att hitta %(profiling)s i systemsökvägs listan. Om namnet på programmet
    är korrekt, kör "vilken %(profiling)s"  som en användare med rätt SÖKVÄGS-
    miljön som inrättats för att hitta den fullt kvalificerade sökvägen och
    använd hela sökvägen som parameter.

en: Can't find %(program)s in the system path list. If the name of the application
    is correct, please run 'which %(program)s' as a user with correct PATH
    environment set up in order to find the fully-qualified path and
    use the full path as parameter.
sv: Det går inte att hitta %(program)s i systemsökvägslistan. Om namnet på applikationen
    är korrekt, kör "which %(program)s" som användare med rätt SÖKVÄG-
    miljö som inrättats för att hitta den fullt kvalificerade sökvägen och
    använd hela sökvägen som parameter.

en: Can't find %s
sv: Kan inte hitta %s

en: Can't find existing profile %s to compare changes.
sv: Kan inte hitta befintlig profil %s för att jämföra ändringar.

en: Can't find existing profile to modify
sv: Kan inte hitta befintlig profil för att ändra

en: Can't read AppArmor profiles in %s
sv: Kan inte läsa AppArmor-profiler i %s

en: Capability
sv: Förmåga

en: Changelog Entry:
sv: Ändringsloggens post:

en: Cleanup the profiles for the given programs
sv: Rensa profilerna för de angivna programmen

en: Complain-mode changes:
sv: Klaglägeändringar:

en: Connecting to repository...
sv: Anslutning till förråd...

en: Could not create %(link)s symlink to %(filename)s.
sv: Kunde inte skapa %(link)s symlink till %(filename)s.

en: Default Hat
sv: Standard Hat

en: Deleted %s previous matching profile entries.
sv: Tog bort %s tidigare matchande profilposter.

en: Denying capability %s to profile.
sv: Avvisa förmåga %s till profilen.

en: Denying network access %(family)s %(type)s to profile
sv: Nekar nätverksåtkomst %(family)s %(type)s till profilen.

en: Disable the profile for the given programs
sv: Inaktivera profilen för de angivna programmen

en: Disabling %s.
sv: Inaktiverar %s.

en: Enforce-mode changes:
sv: Tvinga-läge ändringar:

en: Enter new path:
sv: Ange ny sökväg:

en: Enter profile name to transition to:
sv: Ange profilnamn för övergång till:

en: Error activating profiles: %s
sv: Fel vid aktivering av profiler: %s

en: Error: Multiple definitions for hat %(hat)s in profile %(profile)s.
sv: Fel: Multipla definitioner för hat %(hat)s i profilen %(profile)s.

en: Execute
sv: Kör

en: File Not Found: %s
sv: Filen hittades inte: %s

en: File includes
sv: Filen inkluderar

en: Finished generating profile for %s.
sv: Färdig med att generera profil för %s.

en: Followed too many links while resolving %s
sv: Följde för många länkar medan %s löstes

en: Generate a basic AppArmor profile by guessing requirements
sv: Skapa en grundläggande AppArmor-profil genom att gissa krav

en: Generate profile for the given program
sv: Generera profil för det givna programet

en: Invalid allow string: %(allow)s
sv: Ogiltig tillåten sträng: %(allow)s

en: Invalid hotkey for
sv: Ogiltig snabbtangent för

en: Invalid mode %(mode)s in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Ogiltigt läge %(mode)s i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Invalid mode found: %s
sv: Ogiltigt läge hittades: %s

en: It seems AppArmor was not started. Please enable AppArmor and try again.
sv: Det verkar som AppArmor inte startades. Vänligen aktivera AppArmor och försök igen.

en: Launching processes in an unconfined state is a very
    dangerous operation and can cause serious security holes.
    
    Are you absolutely certain you wish to remove all
    AppArmor protection when executing %s ?
sv: Att starta processer i ett obegränsat tillstånd är mycket
    farlig operation och kan orsaka allvarliga säkerhetshål.
    
    Är du helt säker på att du vill ta bort allt
    AppArmor-skydd när du kör %s?

en: Lists unconfined processes having tcp or udp ports
sv: Listar obegränsade processer som har tcp- eller udp-portar

en: Local profile changes
sv: Lokala profiländringar

en: Log contains unknown mode %s
sv: Loggen innehåller okända läget %s

en: Mode
sv: Läge

en: Network Family
sv: Nätverksfamilj

en: New Mode
sv: Nytt läge

en: Old Mode
sv: Gammalt läge

en: Path
sv: Sökväg

en: Perform a 2-way or 3-way merge on the given profiles
sv: Utför en 2-vägs- eller 3-vägssammanslutning på de angivna profilerna

en: Please pass an application to generate a profile for, not a profile itself - skipping %s.
sv: Vänligen skicka ett program för att generera en profil för, inte profilen själv - hoppar över %s.

en: Please start the application to be profiled in
    another window and exercise its functionality now.
    
    Once completed, select the "Scan" option below in 
    order to scan the system logs for AppArmor events. 
    
    For each AppArmor event, you will be given the 
    opportunity to choose whether the access should be 
    allowed or denied.
sv: Vänligen starta programmet som ska profileras i
    ett annat fönster och utöva dess funktionalitet nu.
    
    När du är klar väljer du alternativet "Skanna" nedan i 
    för att skanna systemloggar för AppArmor-händelser. 
    
    För varje AppArmor-händelse får du 
    möjlighet att välja om åtkomst ska 
    tillåtas eller nekas.

en: Process log entries to generate profiles
sv: Processloggposter för att generera profiler

en: Profile
sv: Profil

en: Profile Changes
sv: Profiländringar

en: Profile for %s already exists - skipping.
sv: Profilen för %s finns redan - hoppar över.

en: Profile for %s not found, skipping
sv: Profil för %s hittades inte, hoppar över

en: Profiling
sv: Profilering

en: PromptUser: Duplicate hotkey for %(command)s: %(menutext)s
sv: PromptUser: Dubbel snabbtangent för %(command)s: %(menutext)s

en: PromptUser: Invalid default %s
sv: PromptUser: Ogiltig standard %s

en: PromptUser: Invalid hotkey in default item
sv: PromptUser: Ogiltig snabbtangent i standardobjekt

en: PromptUser: Unknown command %s
sv: PromptUser: Okänt kommando %s

en: Reading log entries from %s.
sv: Läser loggposter från %s.

en: Redefining existing variable %(variable)s: %(value)s in %(file)s
sv: Omdefiniera befintlig variabel %(variable)s: %(value)s i %(file)s

en: Removing audit mode from %s.
sv: Tar bort revisionsläge från %s.

en: Repository Error
    Registration or Signin was unsuccessful. User login
    information is required to upload profiles to the repository.
    These changes could not be sent.
sv: Förrådsfel
    Registrering eller inloggning misslyckades. Användarnamn
    information krävs för att skicka profiler till förrådet.
    Dessa ändringar kunde inte skickas.

en: Requested Hat
sv: Förfrågad Hat

en: Select the appropriate mode
sv: Välj lämpligt läge

en: Select the ones you wish to add
sv: Välj de du vill lägga till

en: Select which profile changes you would like to save to the
    local profile set.
sv: Välj vilken profiländringar du vill spara till
    lokal profiluppsättning.

en: Setting %s to audit mode.
sv: Ställer in %s till granskningsläge.

en: Setting %s to complain mode.
sv: Inställning %s till klagläge.

en: Severity
sv: Allvarlighet

en: Should AppArmor sanitise the environment when
    running this program unconfined?
    
    Not sanitising the environment when unconfining
    a program opens up significant security holes
    and should be avoided if at all possible.
sv: Ska AppArmor sanera miljön när
    detta program körs obegränsat?
    
    Rengör inte miljön när obegränsning av
    ett program öppnar allvarliga säkerhetshål
    och bör undvikas om möjligt.

en: Should AppArmor sanitise the environment when
    switching profiles?
    
    Sanitising environment is more secure,
    but some applications depend on the presence
    of LD_PRELOAD or LD_LIBRARY_PATH.
sv: Ska AppArmor sanera miljön vid
    växling av profiler?
    
    Sanitisera miljö är säkrare,
    men vissa applikationer beror på närvaron
    av LD_PRELOAD or LD_LIBRARY_PATH.

en: Should AppArmor sanitise the environment when
    switching profiles?
    
    Sanitising environment is more secure,
    but this application appears to be using LD_PRELOAD
    or LD_LIBRARY_PATH and sanitising the environment
    could cause functionality problems.
sv: Ska AppArmor sanera miljön vid
    växling av profiler?
    
    Sanitisera miljö är säkrare,
    men denna applikation verkar använda LD_PRELOAD
    eller LD_LIBRARY_PATH och sanering av miljön
    kan orsaka funktionsproblem.

en: Show full trace
sv: Visa fullständigt spår

en: Silently overwrite with a clean profile
sv: Skriv tyst över med en ren profil

en: Socket Type
sv: Uttagstyp

en: Switch the given program to complain mode
sv: Växla det angivna programmet till klagläget

en: Switch the given programs to audit mode
sv: Växla de angivna programmen till revisionsläge

en: Syntax Error: Invalid Regex %(path)s in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Ogiltig regex %(path)s i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Missing '}' or ','. Reached end of file %(file)s while inside profile %(profile)s
sv: Syntaxfel: saknas "}" eller ",". Uppnått slutet av filen %(file)s medan inne i  profilen %(profile)s

en: Syntax Error: Unexpected End of Profile reached in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad slut på profil som uppnåtts i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected bare file rule found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad ledig filregeln i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected boolean definition found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad boolean definition som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected capability entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad förmåga inmatning som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected change hat declaration found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntade ändringshattdeklaration som hittades i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected change profile entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad ändringsprofilinmatning som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected dbus entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad dbus-post som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected hat definition found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: oväntad hat-definition hittades i filen: %(file)s line: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected link entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad länkinmatning som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected mount entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad monteringsinformation som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected network entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad nätverksinmatning som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected path entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad sökvägsinställning som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected pivot_root entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad pivot_root-post som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected ptrace entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad ptrace-post som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected rlimit entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad rlimit-post som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected signal entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad signalinmatning som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unexpected unix entry found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Oväntad Unix-post som finns i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Syntax Error: Unknown line found in file: %(file)s line: %(line)s
sv: Syntaxfel: Okänd rad som hittades i filen: %(file)s rad: %(line)s

en: Target profile exists: %s
sv: Målprofil finns: %s

en: The following local profiles were changed. Would you like to save them?
sv: Följande lokala profiler ändrades. Vill du spara dem?

en: The given program cannot be found, please try with the fully qualified path name of the program:
sv: Det angivna programmet kan inte hittas, försök med programmets fullständiga sökväg:

en: The local profile for %(program)s in file %(file)s was changed. Would you like to save it?
sv: Den lokala profilen för %(program)s i filen %(file)s ändrades. Vill du spara det?

en: The logfile %s does not exist. Please check the path
sv: Loggfilen %s existerar inte. Vänligen kontrollera sökvägen.

en: The profile for %s does not exists. Nothing to clean.
sv: Profilen för %s finns inte. Inget att rensa.

en: The specified path does not match this log entry:
    
      Log Entry: %(path)s
      Entered Path:  %(ans)s
    Do you really want to use this path?
sv: Den angivna sökvägen matchar inte denna loggpost:
    
      Loggpost: %(path)s
      Inmatad sökväg: %(ans)s
    Vill du verkligen använda den här sökvägen?

en: Unable to find basename for %s.
sv: Det gick inte att hitta basnamnet för %s.

en: Unable to read first line from %s: File Not Found
sv: Det går inte att läsa första raden från %s: Filen hittades inte

en: Unknown selection
sv: Okänt val

en: Unknown variable operation %(operation)s for variable %(variable)s in %(file)s
sv: Okänd variabel operation %(operation)s för variable %(variable)s i %(file)s

en: Updating AppArmor profiles in %s.
sv: Uppdaterar AppArmor-profiler i %s.

en: Uploaded changes to repository.
sv: Skickade ändringar till förrådet.

en: Values added to a non-existing variable %(variable)s: %(value)s in %(file)s
sv: Värden läggs till i en existerande variabel %(variable)s: %(value)s i %(file)s

en: WARNING: An error occurred while uploading the profile %(profile)s
    %(ret)s
sv: VARNING: Ett fel uppstod vid sändning av profilen %(profile)s
    %(ret)s

en: WARNING: Error fetching profiles from the repository
sv: VARNING: Fel vid hämtning av profiler från förrådet

en: WARNING: Error synchronizing profiles with the repository
    %s
sv: VARNING: Fel vid synkronisering av profiler med förrådet:
    %s

en: WARNING: Error synchronizing profiles with the repository:
    %s
sv: VARNING: Fel vid synkronisering av profiler med förrådet:
    %s

en: Warning: invalid "REPOSITORY:" line in %s, ignoring.
sv: Varning: ogiltig "FÖRRÅD:" rad i %s, ignorerar.

en: Writing updated profile for %s.
sv: Skrivar uppdaterad profil för %s.

en: base profile
sv: basprofil

en: mark in the log to start processing after
sv: markera i loggen för att börja bearbetning efter

en: name of program
sv: programnamn

en: name of program to profile
sv: namn på program att profilera

en: other profile
sv: annan profil

en: overwrite existing profile
sv: skriv över befintlig profil

en: path to logfile
sv: sökväg till loggfil

en: path to profiles
sv: sökväg till profiler

en: remove audit mode
sv: ta bort revisionsläge

en: scan all processes from /proc
sv: skanna alla processer från /proc

en: unknown
sv: okänd

en: your profile
sv: din profil
